Spotkanie i pokaz filmu “Żelazny mur”

2012-04-23 18:00

Kampania Solidarności z Palestyną oraz Krytyka Polityczna, a także Stowarzyszenie Studentów Muzułmańskich w Polsce i Liga Muzułmańska w RP – Łódź zapraszają na spotkanie i pokaz filmu „Iron Wall”.

W opublikowanym w 1923 roku artykule „Żelazny mur” Władimir Żabotyński, intelektualista prawicowego skrzydła ruchu syjonistycznego, pisał: „Syjonistyczna kolonizacja musi albo ustać, albo być kontynuowana bez względu na zamieszkującą te tereny ludność. Oznacza to, że jej kontynuacja i rozwój są możliwe jedynie pod ochroną siły niezależnej od miejscowej ludności — za żelaznym murem, którego ta ludność nie będzie w stanie naruszyć.”

Ta deklaracja stała się oficjalną, chociaż rzadko głoszoną publicznie strategią najpierw ruchu syjonistycznego, a później państwa Izrael. Osiedla żydowskie od samego początku stanowiły syjonistyczny przyczółek w Palestynie. Film dokumentalny „Żelazny mur” (reż. Mohammed Alatar, 2006) rzuca światło na ten proces, przedstawiając jego historyczny przebieg, stopniową ekspansję osiedli oraz jej wpływ na proces pokojowy. Tematem filmu jest także izraelska polityka faktów dokonanych, w ramach której na Zachodnim Brzegu powstaje prawdziwy mur separacyjny, trwale oddzielający izraelskie osiedla od ludności palestyńskiej.

Po filmie zapraszamy do rozmowy z naszymi gośćmi, którymi będą Przemysław Wielgosz, redaktor naczelny polskiej edycji Le Monde Diplomatique, oraz Aneta Jerska, działaczka Kampanii Solidarności z Palestyną.

W kontekście filmu porozmawiamy także o bieżącej sytuacji w Gazie i na Zachodnim Brzegu.

Łódź
23 kwietnia (poniedziałek)
Świetlica Krytyki Politycznej
ul. Piotrkowska 101
godz. 18:00

 

Zapraszamy!